Blog

Pierwszy toast


14 września 2015 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Art.


Pierwszy toast – czym wypełnić kieliszek?

Tradycją stało się, iż na każdym weselu, zanim goście zasiądą za stołami otrzymują lampkę trunku, aby tuż po odśpiewaniu „sto lat” wypić toast za zdrowie Pary Młodej. W tym miejscu pojawia się pytanie, czym poczęstować gości, by byli zadowoleni?

Dobrym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest podanie wina musującego, potocznie zwanego szampanem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że szampan (champagne) to wino musujące produkowane w Szampanii, małym regionie Francji. Cała reszta win z bąbelkami to wina musujące.

Światowe kanony wyraźnie wskazują, że pierwszy drink powinien pobudzić apetyt biesiadników, odświeżyć ich podniebienie oraz uwydatnić kubki smakowe. Dlatego też zaleca się podawanie win musujących wytrawnych a nie słodkich. Ponieważ nie każdemu one odpowiadają, bez problemu można zaserwować wino półwytrawne, które jest delikatniejsze oraz posiada mniejszą kwasowość. Innym, najczęściej praktykowanym rozwiązaniem, któremu najbliżej do gustów polskich konsumentów jest podanie wina musującego półsłodkiego. Odradza się natomiast podawanie win słodkich, gdyż nie sprzyja ono dalszej konsumpcji potraw.

Jeżeli chodzi o kolor wina musującego, zazwyczaj podawane jest wino białe. Czasami w lokalach czy też salach weselnych praktykuje się ustawianie kieliszków w kształt serca. Wtedy wewnętrzna część kieliszków tworzących serce wypełniona jest trunkiem czerwonym, zewnętrzna natomiast trunkiem białym. Czerwone wina musujące stają się coraz bardziej popularne w Polsce, jednak nie wszędzie można je dostać, a ich cena zazwyczaj jest wyższa w porównaniu do win białych.

Niejednokrotnie zastanawiamy się ile wina musującego kupić, żeby każdy z gości miał odpowiednią jego ilość w swoim kieliszku. Najprostszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z obsługą sali i zapytanie, jakiej pojemności kieliszki posiadają i ile wina do nich nalewają. Zazwyczaj nalewane jest niecałe 100ml na kieliszek, więc podstawowa butelka wina musującego o pojemności 0,75l. wystarcza średnio na osiem kieliszków.

Rozpatrując kwestię ceny win musujących wydatki zależą głównie od funduszy, którymi na ten cel dysponujemy. Ceny dobrych, jakościowych i smacznych trunków zaczynają się od około 12 – 15 złotych za butelkę. Przed zakupem konkretnej ilości wskazane jest zakupić jedną butelkę do degustacji, aby sprawdzić czy na pewno będzie nam odpowiadało. Warto też przed zakupem poradzić się doświadczonego sprzedawcy.

Komentarze