Blog

Obyczaje weselne


14 września 2014 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Art.


W całej historii zawierania związków małżeńskich, istnieją setki zwyczajów dotyczących samej formy obrzędu, jak i zachowania się przybyłych na ślub gości. W zależności od regionu kraju, istnieją różne formy obrzędów po ceremonii zaślubin.
W większości przypadków tradycje są identyczne.

Para Młoda wychodząc z kościoła słyszy Marsza Mendelsona. Wchodząc na salę zespół wita ich Marszem weselnym a rodzice chlebem i solą. Symboliczny kieliszek trunku, który jest również skonsumowany przez Parę Młodą jest rzucany za siebie. Kieliszki powinny się stłuc gdyż to przynosi szczęście.

Pan Młody wchodząc na salę powinien przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi.
Po tradycyjnym powitaniu i wniesieniu Pani Młodej przez Pana Młodego najczęściej podaje się szampana i Wypija go po odśpiewaniu „Sto lat” dla Pary Młodej. Najczęściej robimy to otaczając ich wokół lub rzadziej przy już zajętych miejscach za stołami.

Zanim zostanie podany pierwszy posiłek często goście lub prowadzący wesele prosi Młodych o posłodzenie wódki, która została podana na stoły. Państwo Młodzi oczywiście na życzenie gości, którzy śpiewają piosenkę „Gorzka wódka…” słodzą alkohol. Sposób słodzenia polega jak wszyscy wiemy na całowaniu się przez nich najczęściej do zakończenia odliczania, które dla zabawy jest przedłużane w różnoraki sposób.

I w końcu podawany jest pierwszy posiłek który składa się zazwyczaj z zupy i dania głównego. W okolicach powiatu bialskiego posiłek jest poprzedzony pieśnią religijną najczęściej „Pod Twą obronę”. Po zaspokojeniu pierwszego głodu Para Młoda rozpoczyna całą uroczystość pierwszym tańcem, ustalonym wcześniej z zespołem i często wyuczonym układem aby zrobić większe wrażenie na gościach. W zależności od tego czy pierwszy taniec wymaga więcej miejsca dla Pary Młodej pozostali goście czekają na kolejną piosenkę aby po brawach za pierwszy taniec dołączyć na parkiet lub wchodzą podczas pierwszego tańca. Odpowiednią opcję należy ustalić z prowadzącym imprezę aby uniknąć zamieszania.

W międzyczasie aż do oczepin oprócz przerw na kolejne posiłki zespół może zabawiać gości nie tylko tańcem i muzyką. Bardzo popularna zabawą jest pociąg, który tworzą goście przesuwając się gęsiego do przodu w rytm muzyki „Jedzie pociąg z daleka” po czym się zatrzymują w jednym w krajów do którego dojechali i tańczą taniec narodowy danego kraju. Po odtańczeniu tańca jadą oczywiście dalej.

Wyśmienicie prezentuje się tez pieczony prosiak często w wersji płonącej, który jest wwożony podczas trwającej imprezy.
Do każdego prosiaka można zamówić dodatkowe wiejskie wyroby np. kiełbasy, szynki, boczki, smalec i oczywiście bimber.
Całość tych wyrobów udekorować można w tzw. „wiejski stół” który może być atrakcją od samego początku wesela.

W tradycji weselnej praktykuje się jeszcze częstowanie tortem dzięki, któremu Para Młoda będzie miała słodkie życie. Chociaż mały kawałeczek tortu powinien skosztować każdy z gości. Często atrakcji tej towarzyszy piosenka pt. „Tort weselny” lub jakiś motyw instrumentalny wykonany przez zespół.

Kiedy przyjdzie czas na oczepiny, które zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucany przez Panią Młodą welon lub inną część garderoby np. rękawiczkę a kawalerowie rzucany przez Pana Młodego krawat lub musznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoru przemianowane zostają na „starą parę młodą”, a na parkiet wkracza „nowa para młoda” utworzona przez obecną właścicielkę welonu, oraz właściciela musznika.

Komentarze